ilgili-tanımlar

  VERGİ MUAFİYETİ EV EŞYASI

  Uluslararası ev naklinde vergi muafiyetleri uygulanmaktadır

  buna göre yurtdışına çıkan ve yurtdışından dönen gerçek kişilere kullanılmış ev eşyası taşımalarında vergi muafiyeti uygulanır, yurt dışında 24 ay kalmak suretiyle kişilere uygulanan bu muafiyete sadece TV bandrolleri dahil değildir (Türkiye için ),Muafiyet için ev eşyaları naklinde gönderici ve alıcının aynı kişi olması gerekmektedir

  Diplomatic gidiş/dönüşlerde süreye bakılmaksızın muafiyet uygulanır

  Bilgi için : 0216 308 0000

  GÜMRÜK ÇIKIŞ BEYANNAMESİ

  Tüm ülkelere taşınacak ürünle ilgili bütün bilgileri içeren İhracatçılar Birliği ve çıkış yapılacak gümrüğün onayladığı belge.

  POZİSYON DOSYASI

  Göndericinin, alıcının ve mal detaylarını içeren mal faturası, konşimento, ordino, ATR/Menşei vs. evraklarının bulunduğu üzerinde pozisyon numarasının belirtildiği dosyadır.

  KONŞİMENTO (CMR) TALİMATI

  İhracatçı firma adı ve adresi, ithalatçı firma adı ve adresi, malın teslim edileceği yer, yükleme yeri, tarih, mal cinsi, ambalaj cinsi ve adedi, brüt kilo, telim şekli ve araç plaka bilgilerini içerir. Gönderen ve alıcı firmanın yapmış oldukları anlaşmalara göre düzenlenir. İhracatçı firma, ihracatçı firmanın gümrükçüsü veya imalatçı firmalar tarafından hazırlanır ve nakliyeciye iletilir .

  KONŞİMENTO

  Konşimento, taşıma amacıyla yükün nakliyeciye teslim alındığını gösteren bir belgedir. Bu belge ile yük üzerinde taşıma hizmetinden doğan edim ve sorumluluklar taşıyana geçer. Dolayısıyla konşimento taşıma, teslim alma ve teslim etme koşulları bulunur. Hukuki bir belge niteliği taşıyan bu akit alıcı tarafından tasdik edildikten sonra satıcıya ibraz edilir.

  FREIGHT PREPAID

  Navlun ödemesinin İhracatçı firma tarafından yapılacağını anlatan uluslararası bir terimdir.

  NAVLUN

  Uluslararası taşıma bedelidir.